Prezydent RP jest wybierany w wyborach powszechnych, czyli przez wszystkich uprawnionych (osoby pełnoletnie, mające pełną zdolność do czynności prawnych). Głosowanie jest tajne. Oznacza to, że nie ma możliwości zidentyfikowania poszczególnych wyborów (np. tego, jak głosował przysłowiowy Kowalski).
Oprócz tego wybory na prezydenta RP są równe i bezpośrednie. Oznacza to, że waga każdego głosu jest taka sama (nie ma zróżnicowania ze względu na np. wykształcenie, dochód, płeć, rasę, wyznanie, itp.). Każdy oddaje swój głos bezpośrednio - póki co nie ma możliwości głosowania przez delegatów.
Kadencja prezydenta RP trwa pięć lat. Na urząd można zostać wybranym tylko dwa razy (w tym również pod rząd)< !-- S_a -->. Kandydaci na to stanowisko muszą legitymować się polskim obywatelstwem mieć ukończone 35 lat (ale kończyć je najpóźniej w dniu głosowania) i korzystać ze wszystkich praw wyborczych. Poza tym musi przedstawić poparcie przynajmniej 100 tys. obywateli polskich mających czynne prawo wyborcze do Sejmu (głosowania).
Wybory wygrywa ten kandydat, który w głosowaniu otrzyma więcej niż połowę (50 proc. plus 1) głosów ważnie oddanych. W przypadku braku takiej większości odbywa się druga tura - 14 dni po pierwszym głosowaniu. W drugiej turze startuje dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem z pierwszej tury.
Katastrofa lotnicza 2010-04-10 stworzyła nową sytuację, ale konstytucja określa bieg wypadków w takich nagłych przypadkach.