Majątkowe prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci artysty

Ochrona własności intelektualnej nie doczekała się jeszcze w polskim prawodawstwie ustawy. Zapisy są rozsiane po wielu aktach prawnych obejmujących dane gałęzie twórczości. Trzeba więc poświęcić wiele czasu na przestudiowanie tych kilkudziesięciu ustaw albo podjąć współpracę z dobrą kancelarią adwokacką specjalizującą się w ochronie własności intelektualnej.

Prawo ochrony własności intelektualnej obejmuje: prawo autorskie i prawa pokrewne (a w ich ramach: autorskie prawa osobiste, majątkowe prawa autorskie) , którą reguluje ustawa Prawo autorskie; prawo prasowe, prawo radiofonii i telewizji, prawo internetowe, prawo filmowe, prawo reklamy (pojedyncze zapisy w ustawie o nieuczciwej konkurencji), prawo dostępu do informacji publicznej i ustawę o ochronie danych osobowych i nieistniejące już prawo cenzury.

Autorskie prawa osobiste to prawo do autorstwa dzieła, czyli nazywania siebie i noszenia miana autora jakiegoś utworu (szeroko rozumianego - może to być: utwór muzyczny, literacki, malarski, wokalny, filmowy, itd.). Autor dzieła decyduje o jego udostępnieniu innym. Autorskie prawa osobiste są nieograniczone czasowo - wieczne. Nie można przypisać sobie autorstwa np. "Pana Tadeusza", bo jest (była) to własność intelektualna Adama Mickiewicza. W przeciwnym wypadku będzie to plagiat.